Jeśli wydaje wam się, że kupując online te same produkty, w tych samych sklepach, ale za pomocą innych urządzeń płacicie tyle samo, jesteście w błędzie. Tak przynajmniej wykazały badania, przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów z Bostonu. Okazuje się, że ceny produktów oferowanych w sieci, są różne w zależności od tego, czy kupujemy za pomocą np. komputera, czy smartfona.

W badaniach wzięło udział 300 osób. Robiły one zakupy w sklepach różnych sieci handlowych, za pomocą komputerów i smartfonów z różnymi systemami operacyjnymi, a także za pomocą różnych przeglądarek internetowych. Wyniki badania okazały się być bardzo zaskakujące. W zależności od tego, jakie urządzenie służyło nam do robienia zakupów, takie były ceny kupowanych produktów. I tak np. w niektórych sklepach użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android, płacili więcej, niż użytkownicy iPhone’ów. Podobna zależność wystąpiła między użytkownikami Maców i PC-tów. Ceny różniły się też niekiedy w sytuacji korzystania z różnych wyszukiwarek.

Takie praktyki ze strony sprzedawców, są zdaniem ekspertów niezrozumiałe, Co innego, gdyby ceny miały być niższe, przykładowo dla użytkowników urządzeń mobilnych. Żaden sklep jednak nie miał u siebie opublikowanej informacji na ten temat.

Co ciekawe takie dyskryminacje cenowe, jak fachowo określa się to zjawisko w ekonomii, praktykowane są dużo powszechniej. I wcale nie muszą być zależne od urządzenia, za pomocą którego robimy zakupy. Ceny determinować mogą np. nasze miejsce zamieszkania albo szacunki dotyczące naszej zamożności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *