Jeśli wydaje wam się, że kupując online te same produkty, w tych samych sklepach, ale za pomocą innych urządzeń płacicie tyle samo, jesteście w błędzie. Tak przynajmniej wykazały badania, przeprowadzone przez jeden z uniwersytetów z Bostonu. Okazuje się, że ceny produktów oferowanych w sieci, są różne w zależności od tego, czy kupujemy za pomocą np. komputera, czy smartfona.

W badaniach wzięło udział 300 osób. Robiły one zakupy w sklepach różnych sieci handlowych, za pomocą komputerów i smartfonów z różnymi systemami operacyjnymi, a także za pomocą różnych przeglądarek internetowych. Wyniki badania okazały się być bardzo zaskakujące. W zależności od tego, jakie urządzenie służyło nam do robienia zakupów, takie były ceny kupowanych produktów. I tak np. w niektórych sklepach użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android, płacili więcej, niż użytkownicy iPhone’ów. Podobna zależność wystąpiła między użytkownikami Maców i PC-tów. Ceny różniły się też niekiedy w sytuacji korzystania z różnych wyszukiwarek.

Takie praktyki ze strony sprzedawców, są zdaniem ekspertów niezrozumiałe, Co innego, gdyby ceny miały być niższe, przykładowo dla użytkowników urządzeń mobilnych. Żaden sklep jednak nie miał u siebie opublikowanej informacji na ten temat.

Co ciekawe takie dyskryminacje cenowe, jak fachowo określa się to zjawisko w ekonomii, praktykowane są dużo powszechniej. I wcale nie muszą być zależne od urządzenia, za pomocą którego robimy zakupy. Ceny determinować mogą np. nasze miejsce zamieszkania albo szacunki dotyczące naszej zamożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *