Święta już za pasem, więc wielu Polaków zaczyna coraz poważniej myśleć nad kupnem prezentów pod choinkę. Spory odsetek z tej grupy dokona takich zakupów przez internet. W tym okresie warto jednak zachować wzmożoną ostrożność przy odwiedzaniu sklepów online, ponieważ na łowców okazji czekają nie tylko sprzedawcy, ale również cyberprzestępcy.

W szale świątecznej gorączki kuszące stają się wszelkie oferty, w którym cena produktu obniżona jest o, chociażby kilkanaście procent. Każdy w końcu chce zaoszczędzić na takich zakupach. Korzystają z tego złodzieje, którzy chcą wyłudzić od internautów pieniądze, zwabiając ich w pułapkę złudnych promocji. Oczywiście każdy z nas może się przed takimi atakami bronić, a sposoby, by to czynić, są niezwykle proste. Z pomocą przychodzi Kaspersky Lab, który podpowiada e-klientom, na co uważać i jak się chronić.

Przede wszystkim powinniśmy zachować ostrożność, przy otwieraniu maili z różnymi ofertami zakupowymi. Pół biedy, jeśli pochodzą one ze sprawdzonego źródła, jakim jest nasz ulubiony i często odwiedzany sklep internetowy. Jeśli jednak adresat jest nieznany, a temat wiadomości kusi nie wiadomo jak atrakcyjną promocją, powinniśmy powstrzymać się od kliknięcia takiej wiadomości. Może ona zawierać linki phishingowe, które dadzą przestępcom dostęp do naszych haseł. Ostrożność powinna towarzyszyć również wyborowi e-sklepu. Przed przekazaniem swoich danych, powinniśmy dokładnie prześwietlić jego działalność, poprzez np. sprawdzenie komentarzy na jego temat. Tyczy się to zwłaszcza mało znanych nazw na rynku e-commerce.

Co do zakupów przez urządzenia mobilne, obowiązują podobne zasady. Zwłaszcza w wypadku podejrzanych linków w mailach, czy SMS-ach. Nie zaszkodzi również wyłączyć podczas zakupów połączenie Bluetooth w smartfonie. Warto też uważać na oferowane darmowe aplikacje. Mogą one być otwartymi drzwiami cyberprzestępców do naszego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *