Karty płatnicze jako środek płatniczy

W dobie dynamicznie rozwijającego się zakupów oraz usług online na rynku pojawiły się różnego rodzaju metody płatności. Wszystko po to, aby w szybki sposób dokonać zapłaty za zakupiony towar, dokładnie tak jak robimy to w sklepie stacjonarnym lub rozliczamy się osobiście za wybraną usługę.

Do jednej z popularnych metod płatności należy karta debetowa lub kredytowa, której używanie w sieci niesie za sobą wiele dobrego ale też ma swoje negatywne aspekty.

Plusy korzystania z karty płatniczej w Internecie

W momencie kiedy operator przelewów sklepu online nie ma podpisanej umowy z bankiem wówczas dokonanie płatności wydłuży się nawet do kilku dni a tego zapewne nikt by z nas nie chciał ponieważ wydłuża to czas otrzymania wybranego produktu lub usługi. Takich sytuacji możemy uniknąć właśnie płacąc kartą za zakupy w Internecie. Możemy to zrobić w bardzo prosty i niezwykle szybki sposób. Bez zbędnego wpisywania danych do przelewu, przelogowywania się do innego systemu i czekania na potwierdzenie wykonania transakcji płatniczej.

Jeśli chodzi o płatności zagraniczne, tutaj już nie skorzystamy z opcji szybkich przelewów, jedynie co to możemy wykonać przelew zagraniczny, ale te uchodzą za drogie i dość wolne. Wówczas pozostaje nam tylko płatność kartą, która w ostatnim czasie zyskała na popularności.

Jest to jedyna metoda uregulowania należności w sklepach zagranicznych wielu popularnych marek np. Nike czy Puma. Niestety opcja przelewu również nie jest dostępna przy zakupie biletów lotniczych lub rezerwacji w hotelach na całym świecie, tam tylko posługujemy się kartą kredytową.

Minusy płacenia kartami

Kilka słów o wadach płacenia kartą w sieci. Jeśli chodzi o tę formę płatniczą mówi się szczególnie o braku bezpieczeństwa posługiwania się tym środkiem płatniczym. Często słyszy się o kradzieży danych i używania karty kredytowej przez osoby do tego nieuprawnione. Niektóre banki wymagają wpisania dodatkowego kodu potwierdzającego dokonanie płatności kartą, zwanego systemem 3D secure. Niestety jeszcze nie wszystkie banki wymagają podwójnej weryfikacji. Jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni i będzie to wymagana przez każdy bank oraz sklep internetowe, które akceptują tę formę zapłaty.

Rada: Szukajmy sklepów, które w logo mają napis: Verified lub SecureCode, wówczas mamy większe zaufanie do posługiwania się kartą płatniczą czy kredytową przy zakupie usług lub produktów online.

Drugim argument przeciw tej metodzie płatności jest dość wysoki przelicznik walut. Niestety karty kredytowe nie są często dla nas łaskawe, dlatego trzeba na to uważać!

Rada: Najlepiej przed wyjazdem do danego kraju, dowiedzmy się jakie opłaty może nam naliczyć bank za dokonanie płatności kartą w restauracji czy sklepie. Alternatywą są tutaj karty walutowe, które umożliwiają nam płatności kartą w walucie jaką akceptuje dany kraj, w którym znajduje się usługa czy sklep, wówczas jesteśmy niezależni od kursów walut jakie proponuje nam bank bo wymieniamy pieniądze po takim kursie jaki w danym momencie zaoferuje nam kantor. Tym samym nie interesują nas wahania ceny funta, ceny euro czy dolara jakie mają miejsce podczas naszego pobytu za granicą.

 

Podsumowując karta płatnicza jest jedną z najszybszych, najwygodniejszych i ogólnodpstępnych metod płatności w sieci, jednakże wciąż problematyczną kwestia jest bezpieczeństwo jej użytkowania. Sposobem na uniknięcie wyżej wymienionych zagrożeń jest ustawienie limitów kwotowych na dokonywanie transakcji w sieci. Ustrzeże nas to przed wykorzystaniem danych z karty przez osobę niepowołaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *