Przy podejmowaniu inwestycji w kryptowaluty, m.in. Bitcoina, Litecoina czy Ethereum, możemy wykorzystywać elektroniczne portfele, czyli aplikacje kryptowalutowe. Do wyboru jest wiele różnych portfeli, dopasowanych do innych potrzeb inwestorów. Przed wyborem konkretnej aplikacji kryptowalutowej jako portfela inwestycyjnego musimy jednak wiedzieć, jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować i czy mamy zamiar przechowywać w portfelu znaczącą ilość środków.
Poziom bezpieczeństwa portfeli kryptowalutowych
Zdecydowana większość aplikacji kryptowalutowych, które w rzeczywistości są wirtualnymi portfelami, zapewnia solidny poziom bezpieczeństwa użytkownikom. Ostatecznie zależy on jednak od bezpieczeństwa naszego komputera.
Znaczenie ma to, gdzie korzystamy z aplikacji kryptowalutowej – czy na urządzeniu mobilnym w sieci Wi-Fi, czy może na stacjonarnym komputerze podpiętym do internetu stacjonarnego, z odpowiednimi zabezpieczeniami.
Portfele kryptowalut offline
Aplikacje do kryptowalut offline to portfele bezpieczne, służące do długoterminowego przechowywania większych środków. Nie są podłączone do internetu, dlatego ryzyko utraty zgromadzonych w nich kryptowalut jest niewielkie. Obarczone są wadą w postaci ograniczonej mobilności. Takie aplikacje kryptowalutowe wykorzystuje się w formie Klucza USB, który po podłączeniu do komputera lub smartfona jest aktywowany. Nie można jednak płacić taką aplikacją w sklepach.
Portfele kryptowalut online
Do przechowywania zwykłych ilości bitcoinów i robienia przelewów wykorzystuje się portfele online, które cechuje wysoka funkcjonalność i mobilność. Portfele te mogą mieć postać aplikacji kryptowalutowych. Kursy kryptowalut w aplikacji są pokazywane w czasie rzeczywistym, można śledzić notowania Bitcoin i przeglądać wykresy, a przy tym w ramach portfela online można gromadzić kryptowaluty i korzystać z nich, jeśli będziemy tego potrzebować.
Portfele kryptowalutowe jako aplikacje na komputer mogą być pełne, czyli przechowujące całe łańcuchy bloków lub niepełne (lekkie), w których łańcuch bloków przechowywany jest na serwerach, a nie na komputerze.