Nie jest żadną nowością, że ponad połowa Polaków deklaruje, że robi zakupy w sieci. Rośnie również popularność internetowych sklepów zagranicznych. Dla osób, które nigdy nie płaciły w sklepach w obcej walucie, problemem może być dokonanie prawidłowo płatności. Na szczęście istnieje wiele systemów i metod płatności w obcej walucie przez zagranicznego klienta. Sprawdźmy, jak to się robi.
Płatności kartą debetową lub kredytową
Jednym ze sposobów dokonywania płatności przez zagranicznego klienta w sklepie internetowym jest posłużenie się kartą kredytową. Najczęściej w ten sposób płacą również klienci zagraniczni w polskich sklepach internetowych. Do płatności wystarczy podanie numeru karty kredytowej. W Polsce jednak karty kredytowe nie są aż tak popularne, jak m.in. w Stanach Zjednoczonych. Posługujemy się częściej kartami debetowymi. Jeszcze kilka lat temu niemożliwe było posłużenie się kartą debetową przy płatnościach w sieci. Dziś jednak karta debetowa również na to pozwala.
Proces uiszczenia opłaty w zagranicznym sklepie internetowym przy użyciu debetówki jest bardzo prosty. Po wyborze odpowiedniego sposobu płatności w systemie, musimy:
- podać numer karty,
- imię i nazwisko właściciela
- kod CVC umieszczony z tyłu karty, obok miejsca na podpis.
Jeśli w zagranicznym sklepie cena produktu wyrażona jest w obcej walucie, trzeba liczyć się z tym, że przy płatności kartą i finalizacji transakcji, kwota ta zostanie przewalutowana przez bank – niekoniecznie po korzystnym dla klienta kursie walutowym. Istotny będzie kurs dolara, kurs euro czy cena funta brytyjskiego, w zależności od tego, w jakim sklepie dokonuje się płatności.
Karta walutowa
Lepszym rozwiązaniem może być opcja zapłaty w sklepie internetowym kartą walutową, wydawaną do konta walutowego. W Polsce takie konta najczęściej są prowadzone dla walut euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski. Chcąc zapłacić wygodnie, szybko i bez przewalutowania kwoty płatności w euro, zapłaćmy w sklepie internetowym kartą walutową EUR.
Nowym sposobem na płatności w sieci jest wykorzystywanie kart walutowych, które nie mają formy fizycznego nośnika i można płacić nimi wyłącznie przy okazji finalizowania transakcji w sieci, można je znaleźć pod nazwą wirtualnych kart walutowych. Nowoczesną metodą płatności zagranicznych w walutach obcych jest wykorzystanie systemu płatności kryptowalutami, czego przykładem jest system BitPay. O tej metodzie płatności wspominaliśmy już w poprzednim artykule tutaj.
Płatność szybkim przelewem
Wygodnym, prostym i co najważniejsze bezpiecznym sposobem na płacenie za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych jest wykorzystanie przelewu zagranicznego. Jeśli chcemy dokonać przelewu w obrębie krajów Unii Europejskiej, powinniśmy wybrać opcję przelewu SEPA. Natomiast dla krajów spoza UE będzie to przelew SWIFT.
Przelew zagraniczny można wykonać z dowolnego rachunku, ale jeśli konto prowadzone jest w złotówkach, bank doliczy opłatę za przewalutowanie. Przy większych i częstszych zakupach np. w sklepach angielskich, warto rozważyć możliwość założenia konta walutowego w GBP, na co pozwalają internetowe kantory walutowe, wówczas płatności dokonujemy po najlepszym dla nas kursie jaki oferują nam kantory online, które są zazwyczaj lepsze niż kursy jakie proponują banki.
Wyżej wymienione metody płatności należą do raczej bezpiecznych form zapłaty, jednak uważajmy na dziwne linki, na brak szyfrowania na stronie sklepu czy usługi online (najlepiej jak adres sklepu zaczyna się od HTTPS, wtedy mamy pewność,że dane strony zostały zaszyfrowane przy pomocy protokołu SSL) lub dziwnej treści wiadomości jakie dostajemy na skrzynkę e-mailową tuż po dokonaniu zamówienia. Bądźmy zawsze czujni bo przezorny zawsze ubezpieczony.