Metody płatności za zakupy online, mówią nam wiele rzeczy. Przede wszystkim mogą sugerować bezpieczeństwo potencjalnej transakcji, ale także czas oczekiwania na realizację zamówienia. Nie zawsze bowiem krótszy czas operacji regulowania należności, równa się krótszemu czasowi dostarczenia produktu. Dlatego taka metoda powinna zostać wybrana w sposób świadomy i dostosowana do naszych potrzeb.

Biorąc pod uwagę czynnik bezpieczeństwa, eksperci lokują na pierwszej pozycji metody z rodziny tzw. systemów PayByLink. Polegają one na tym, że płacimy za produkt jednym kliknięciem. Dane odbiorcy niezbędne do wykonania przelewu, są w tej metodzie wypełniane automatycznie. To likwiduje ryzyko pomyłki, przy wypełnianiu pól formularza przelewowego ręcznie. Następnie użytkownik loguje się na stronę swojego konta w bankowości elektronicznej i pozostaje mu tylko akceptacja gotowego do wysłania przelewu. Z punktu widzenia klienta, jest to niewątpliwie najwygodniejsza z metod. Warto jednak pamiętać, że większość systemów PayByLink, działa na zasadzie pośrednika. Zanim przelew z naszego konta trafi na rachunek sklepu, przechodzi przez firmę rozliczeniową, która przekazuje pieniądze w miejsce docelowe. To wydłuża czas oczekiwania na zamówienie. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, czyli systemy przekazujące należność bezpośrednio do adresata.

Jak wykazują jednak badania, wciąż wielu użytkowników e-commerce, optuje za bardziej tradycyjnymi metodami płatności. Chodzi tu oczywiście o tradycyjne przelewy bankowe, czy płatność za pobraniem. Z pierwszej opcji, miało w ostatnich 12 miesiącach skorzystać ok. 70% klientów. W metodzie tej chwalą sobie przede wszystkim to, że po zatwierdzeniu przelewu pozostaje już tylko czekanie na przesyłkę. Przy tej okazji należy mieć jednak w pamięci, że e-sklepy rozpoczynają procedurę wysyłkową, dopiero w momencie zaksięgowania na koncie należnej kwoty. Jeśli chodzi natomiast o metodę płatności za pobraniem, jest ona najlepszym rozwiązaniem dla osób, robiących zakupy w danym sklepie online po raz pierwszy, albo chcących obejrzeć towar przed zapłatą. Poza tym przy jej wykorzystaniu nie ryzykujemy, że zostaniemy oszukani. Takie obawy, mogą natomiast wystąpić w wypadku płacenia z góry. Przy okazji tej metody, nie musimy też posiadać własnego rachunku bankowego. Musimy natomiast bazować na regulaminie strony, który określa czas wysyłki produktu w wypadku takiej formy płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *