Zakupy online to niewątpliwa wygoda i wielu Polaków zdążyło się już o tym przekonać. Świadczą o tym dane, stawiające polski rynek e-commerce bardzo wysoko na tle innych krajów. Przy dokonywaniu transakcji za pomocą internetu warto jednak pamiętać również o bezpieczeństwie. Dotyczy to szczególnie procesu płatności za nabywany towar czy usługę.

W większości wypadków proces ten jest dość przejrzysty i nie wzbudzający podejrzeń. Zdarzają się jednak sklepy, które żądają od nas drażliwych danych, w celu uregulowania należności. Takimi danymi mogą być również informacje umożliwiające dostęp do naszego konta bankowego. W praktyce wygląda to następująco. Po dokonaniu zakupu, zostajemy przekierowani na stronę pośrednika. Tam jesteśmy proszeni o podanie danych niezbędnych do zalogowania się na nasz rachunek bankowy. Dopiero po wykonaniu tych czynności, pośrednik dokonuje płatności… z naszego konta, do którego daliśmy mu dostęp. Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale z danych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, są sklepy online praktykujące takie metody. I to skutecznie.

W takiej sytuacji oczywistą sprawą wydaje się możliwość okradzenia nas, czy utraty kontroli nad swoimi środkami w jakikolwiek inny sposób. To jednak nie wszystko. Działając w ten sposób, naruszamy warunki umowy z naszym bankiem. Funkcjonujące w Polsce instytucje tego typu, zobowiązują swoich klientów do zachowania poufności, oraz ochrony przed osobami trzecimi, dostępu do loginu i hasła swojego konta osobistego. Narażamy się również na ryzyko utraty prawa do reklamacji nieautoryzowanych transakcji. Za tym idzie również utrata szansy na uzyskanie ewentualnego odszkodowania.

Aby zakupy online były przyjemnością, a nie powodem utrapienia, należy zachować przy nich duże środki ostrożności. Najlepiej korzystać z metod płatności sprawdzanych już wcześniej albo nie wywołujących większych podejrzeń. Warto pamiętać też o tym, aby podawać zawsze niezbędne minimum danych na nasz temat. Tyczy się to przede wszystkim danych dostępu do konta bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *