Od kliku miesięcy europejski rynek e-commerce, żyje planami wprowadzenia przez Unię Europejską nowych regulacji dotyczących tego sektora. Miałyby one wejść w życie w czerwcu, ale nie w Polsce. Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zwrócił się do Komisji Gospodarki o wydłużenie tego terminu.

Przypomnijmy, że nowe przepisy dotyczące handlu internetowego, mają zawierać sporo udogodnień dla e-klientów. Jednym z nich jest wydłużenie terminu zwrotu zakupionego produktu z dotychczasowych 10 do 14 dni. Oprócz tego, niepoinformowany o takiej możliwości klient, ma prawo odesłać towar nawet w ciągu roku od zakupu. Regulacje narzucają też sporo nowych powinności, które muszą spełnić e-sprzedawcy, w tym bardzo klarowne regulaminy, udostępnienie większej liczby informacji o produktach itp. To właśnie te elementy ustawy, zdecydowały o podjęciu przez UOKiK decyzji, o odsunięcie terminu wprowadzenia zmian w Polsce.

Urząd tłumaczy ten fakt koniecznością solidnego przygotowania się przez sprzedawców, do nowych regulacji. Mają one odbywać się nie tylko na polu biznesowym, ale również IT. To z kolei zdaniem instytucji wymaga zdecydowanie dłuższego czasu niż kilka tygodni. Zdaniem przedstawicieli UOKiK, owo odroczenie ma odbyć się z korzyścią dla obydwu stron – sprzedawców i klientów.

Komisja Gospodarki zaakceptowała ów wniosek. Na razie jednak nie ma pewności, do kiedy potrwa okres tzw. vacatio legis. UOKiK postulował, o wprowadzenie nowych przepisów dopiero w styczniu 2015. To z kolei nie podoba się rządowi, który proponuje trzymiesięczny okres odroczenia. W wypadku jego wydłużenia, Komisja Europejska może nałożyć na nas sankcje. O tym, która opcja wygra, zadecydować ma Sejm. Wiadomo tylko tyle, że nowe przepisy nie obejmą Polski w czerwcu.

Warto dodać, że to nie pierwszy przykład naszej opieszałości, związanej z nowymi przepisami e-commerce w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku nie udało nam się dotrzymać terminu stworzenia odpowiedniej ustawy, który był wyznaczony na 13 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *