Od kliku miesięcy europejski rynek e-commerce, żyje planami wprowadzenia przez Unię Europejską nowych regulacji dotyczących tego sektora. Miałyby one wejść w życie w czerwcu, ale nie w Polsce. Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zwrócił się do Komisji Gospodarki o wydłużenie tego terminu.

Przypomnijmy, że nowe przepisy dotyczące handlu internetowego, mają zawierać sporo udogodnień dla e-klientów. Jednym z nich jest wydłużenie terminu zwrotu zakupionego produktu z dotychczasowych 10 do 14 dni. Oprócz tego, niepoinformowany o takiej możliwości klient, ma prawo odesłać towar nawet w ciągu roku od zakupu. Regulacje narzucają też sporo nowych powinności, które muszą spełnić e-sprzedawcy, w tym bardzo klarowne regulaminy, udostępnienie większej liczby informacji o produktach itp. To właśnie te elementy ustawy, zdecydowały o podjęciu przez UOKiK decyzji, o odsunięcie terminu wprowadzenia zmian w Polsce.

Urząd tłumaczy ten fakt koniecznością solidnego przygotowania się przez sprzedawców, do nowych regulacji. Mają one odbywać się nie tylko na polu biznesowym, ale również IT. To z kolei zdaniem instytucji wymaga zdecydowanie dłuższego czasu niż kilka tygodni. Zdaniem przedstawicieli UOKiK, owo odroczenie ma odbyć się z korzyścią dla obydwu stron – sprzedawców i klientów.

Komisja Gospodarki zaakceptowała ów wniosek. Na razie jednak nie ma pewności, do kiedy potrwa okres tzw. vacatio legis. UOKiK postulował, o wprowadzenie nowych przepisów dopiero w styczniu 2015. To z kolei nie podoba się rządowi, który proponuje trzymiesięczny okres odroczenia. W wypadku jego wydłużenia, Komisja Europejska może nałożyć na nas sankcje. O tym, która opcja wygra, zadecydować ma Sejm. Wiadomo tylko tyle, że nowe przepisy nie obejmą Polski w czerwcu.

Warto dodać, że to nie pierwszy przykład naszej opieszałości, związanej z nowymi przepisami e-commerce w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku nie udało nam się dotrzymać terminu stworzenia odpowiedniej ustawy, który był wyznaczony na 13 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *