Nie ulega wątpliwości, że dbałość o bezpieczeństwo w handlu internetowym robi się coraz większa. Czasem jednak możemy wpaść w tarapaty z własnej winy. Większość sklepów bowiem, prosi nas o możliwość przetwarzania danych osobowych. Powinniśmy być bardzo powściągliwi przy ich podawaniu, jeśli nie chcemy ucierpieć.

Dla wielu z nas ten obszar działalności e-sklepów, wciąż pozostaje czarną magią. Oczywiście wiemy, że takie procedury mają miejsce, ale nie do końca rozumiemy, jaki użytek może zostać zrobiony z naszych danych. Proceder zbierania, przechowywania i wykorzystywania naszych danych osobowych przez sklepy internetowe, z reguły ma służyć polepszaniu ich ofert. Dzięki szerszej wiedzy na temat swoich klientów, mogą one z większym powodzeniem spersonalizować zakres swoich usług, aby celniej trafiały w nasze potrzeby.

Musimy jednak pamiętać, że udostępniając nasze dane osobowe raz, tracimy nad nimi kontrolę już na zawsze. Dobrze by zatem było, gdybyśmy czynili to roztropnie. Sprzedawca może je bowiem wykorzystać w celu zasypywania naszych skrzynek kontaktowych reklamami, albo „umilaniu” nam czasu częstymi telefonami z propozycją promocyjnych ofert. W skrajnych przypadkach naszego zbyt szczodrego ujawniania danych osobowych, jak np. PESEL, możemy stać się ofiarą kradzieży pieniędzy, poprzez np. wyłudzenie kredytu na nasze konto. Do tego jednak jest potrzebny wyjątkowo nieuczciwy i wyrachowany sprzedawca, ale przecież tacy niestety też się zdarzają.

Eksperci doradzają nam zatem dostosowanie ilości ujawnianych danych, do potrzeb transakcji. Wiadomo przecież, że chcąc zakupić książkę, sprzedawcy do szczęścia nie powinien być potrzebny szerszy, niż podstawowy zakres danych, typu adres doręczenia przesyłki i e-mail, ewentualnie numer telefonu. Jeśli natomiast umowa wymaga szerszej palety informacji, powinniśmy starać się nakłonić sprzedawcę do odstąpienia od drażliwych punktów, a w razie odmowy, zrezygnować z transakcji. Gra bowiem, może się nie okazać warta świeczki. Sam zapis o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, powinien być umieszczony na oddzielnym oświadczeniu, a zawarcie umowy nie może być uzależniony od wyrażenia takiej zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *