Nie ma chyba internauty, który nie słyszałby o Facebooku. Ten największy na świecie portal społecznościowy, co rusz rozszerza swoją działalność. Niedawno podał do informacji, że szykuje się do wprowadzenia opcji płatności mobilnych dla swoich użytkowników.

Na chwilę obecną płacić mobilnie za pośrednictwem Facebooka, mogą Amerykanie. Są to jednak ograniczone rozwiązania płatnicze, obowiązujące w obrębie niektórych aplikacji, jak np. gry. Okazuje się jednak, że przynoszą spore zyski. Tylko w ubiegłym roku amerykańscy facebookowicze, zapłacili w ten sposób aż dwa miliardy dolarów. Teraz portal Marka Zuckerberga, planuje wejść na rynek europejski.

Co to będzie oznaczać w praktyce? Facebook będzie mógł emitować własną wirtualną walutę, która będzie służyć jako poświadczenie wierzytelności. Tymi cyfrowymi środkami płatniczymi, można by było regulować należności na terenie całej Unii Europejskiej. Całość miałaby działać na podstawie uproszczonych regulacji Wspólnoty, dla sektora finansowego. Mówi się również, że cały ten pomysł, ma być wstępem do stworzenia przez Facebook własnej platformy płatniczej. Na ten temat prowadzone są już rozmowy z czterema brytyjskimi firmami. Tak czy inaczej, aby to wszystko zrealizować, Zuckerbergowi potrzebna będzie zgoda administracyjna z Irlandii, która ma być niebawem wydana.

Niektórzy eksperci wskazują, że mimo dość dobrze przemyślanego planu, z ową usługą mogą się wiązać pewne problemy. Naczelnym może być brak zaufania konsumentów do tego typu form płatności. W jednym z ostatnich badań dotyczących płatności mobilnych, zaledwie 1% respondentów, opowiedziało się za dokonywaniem ich przez portale społecznościowe. W tej kwestii badani wciąż ufają najbardziej bankom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *