Płatności kartą w sklepach internetowych mają stać się nieco bardziej skomplikowane. Wszystko to jednak w trosce o bezpieczeństwo finansów kupujących. Banki będą musiały stosować się do zasad Europejskiego Banku Centralnego, dotyczących silniejszego uwierzytelniania tożsamości użytkowników kart płatniczych.

Takie zalecenie zostało wystosowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wynika ono z dużego ryzyka obecnej formy płacenia kartą w internecie. Aktualnie chcąc zapłacić plastikiem w sklepie online, wystarczy podać numer karty, datę jej ważności orz jej kod CVC, który są trzy cyfry znajdujące się na rewersie karty. Potencjalny złodziej wcale nie musi wejść w jej posiadanie, aby narobić w naszym budżecie sporych szkód. Wystarczy, że ktoś zrobi zdjęcie karty i już możemy mieć przez to spore problemy.

Wytyczne KNF, obejmujące wprowadzenie przez polskie banki systemu 3D Secure, mają zapobiec takim praktykom. Oczywiście, wciąż trzeba będzie podawać te same dane, co do tej pory. System jednak przeniesie później płacącego za zakupy w internecie kartą do serwisu transakcyjnego banku. Tu, użytkownik będzie musiał się zalogować. Jakby tego było mało, każda transakcja będzie musiała zostać potwierdzona kodem, np. wysyłanym w formie SMSa na telefon właściciela karty. Te środki zapobiegawcze powinny skutecznie ograniczyć cyberprzestępcze praktyki przy zakupach internetowych.

Usługa nie jest jeszcze dostępna we wszystkich bankach, jednak kolejne instytucje wprowadzają ją do użytku. Warto też zaznaczyć, że będzie można z niej skorzystać tylko w tych sklepach, które oznaczone są symbolami „MasterCard Security Code” lub „Verified by Visa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *