Jeszcze kilka lat temu niewielu z nas słyszało o kryptowalutach. Pozostawały one w niszy rynkowej przeznaczonej dla zaawansowanych użytkowników komputerów i internetu. Obecnie ta sytuacja wygląda inaczej, a najważniejsze kryptowaluty na czele z Bitcoinem, biją kolejne rekordy wartości. Mogą one być wykorzystywane w sferze e-commerce i w usługach online jako pełnoprawny środek płatniczy. Potwierdzają to przykłady.

Najpierw wirtualny portfel

W celu skorzystania z płatności za pomocą kryptowalut, użytkownik musi posiadać wirtualny portfel, w którym będzie je gromadził. Popularne Bitcoiny gromadzi się w portfelach, które działają w praktyce tak, jak każde inne konto. Portfel wirtualny można założyć instalując odpowiedni program na komputerze użytkownika. Można to zrobić również w trybie online, w jednym z serwisów oferujących wymianę kryptowalut bądź u operatorów płatności. Portfel wirtualny będzie konieczny do gromadzenia środków w kryptowalutach, przeprowadzania transakcji i śledzenia ich historii.

Jak i gdzie płacić Bitcoinami?

Kiedy w grudniu 2017 roku kurs Bitcoina był szacowany na ponad 20 tys. dolarów amerykańskich, wiele osób dotychczas niezwiązanych z kryptowalutami, zaczęło się nimi interesować. Później jednak w pierwszych tygodniach 2018 roku nastąpiła naturalna korekta ceny czołowej kryptowaluty, która była wyceniana już poniżej 7 tys. dolarów. Wielu inwestorów zdecydowało się „wejść” w tę inwestycję.

Możliwe jest dokonywanie płatności Bitcoinami bezpośrednio, na adres portfela innego użytkownika, w przypadku sprzedaży online usług lub dostępu do produktów cyfrowych. Transakcje są anonimowe i nie zawierają danych klienta czy adresu do wysyłki. Z tego właśnie powodu powstały dodatkowe biblioteki, protokoły, serwisy oraz aplikacje obsługujące proces płatności Bitcoinami.

Dodatkowo można skorzystać z innych rozwiązań do zawierania drobnych transakcji z użyciem wspomnianej kryptowaluty. Właściciel strony internetowej może zabezpieczyć płatny dostęp np. do treści przy użyciu kodu QR, buttonu lub adresu portfela. Dokonanie mikropłatności odblokuje system. W ten sam sposób można gromadzić darowizny mające na celu wsparcie niekomercyjnej działalności serwisu.

Metody płatności kryptowalutami

Opisane powyżej mikropłatności lub bezpośrednie płatności na adres wirtualnego portfela kryptowalutowego to tylko jedne ze sposobów dokonywania zapłaty w sieci przy użyciu Bitcoina, Ethereum czy innych, znanych kryptopwalut.

Powstały również systemy płatności na wzór PayPal czy rodzimego systemu PayU. Ich twórcy dostarczają gotowe rozwiązania, które mogą zostać użyte w systemach e-commerce. Operator transakcji jest jednocześnie właścicielem systemu płatności. Wśród takich rozwiązań można wymienić:

  •    MtGox – pierwsza i jedna z największych giełd kryptowaluty na świecie, która pozwala na wprowadzenie płatności Bitcoinami w praktycznie każdym systemie e-commerce.
  •    BitPay – system płatności pozwalający na uiszczanie opłat w Bitcoinach oraz polegający na wymianie innych walut wspieranych przez system. Można go użyć w różnych systemach e-commerce, m.in. Magento czy Drupal.
  •    BIPS – kompleksowy system płatności, w którym dostępne są gotowe moduły do popularnych e-sklepów.
  •    BTC Merch – rozwiązanie oferujące płatności online w Bitcoinach z wykorzystaniem pluginów do popularnych systemów e-commerce,

Na giełdach kryptowalutowych można obracać różnymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin czy Polcoin. Dają one dostęp do rozwiązań, za pośrednictwem których można wdrożyć do swojego e-sklepu nowy system płatności oparty właśnie o kryptowaluty. Więcej o kryptowalutach tutaj: https://cinkciarz.pl/kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *