Biometria robi się coraz popularniejszą metodą, zabezpieczającą płatności. Dotyczy to także płatności w internecie. Bardzo rewolucyjny sposób w biometrii chce wprowadzić chiński gigant e-commerce, czyli Alibaba. Postanowili wykorzystać w tej technologii, bardzo popularny ostatnimi czasy zwyczaj, praktykowany przez internautów.

Chodzi tu o… selfie, czyli zdjęcie robione sobie samodzielnie „z ręki”. Metoda ta została zaprezentowana niedawno na targach Cebit. Jest bardzo prosta – wybieramy przedmiot, który chcemy kupić i aby zapłacić, robimy sobie zdjęcie za pomocą smartfona. Technologię rozwija koncern należący do Alibaby, czyli Ant Financial. Na chwilę obecną jednak nie ma informacji, dotyczących terminu wprowadzenia usługi na rynek. Wiadomo jednak, że początkowo będzie adresowana wyłącznie do użytkowników Alibaby.

Jeśli chodzi o zastosowanie biometrii w płatnościach internetowych i mobilnych, prym wiedzie firma Apple. Samsung stara się deptać jej mocno po piętach w tej kwestii, ale zdaniem ekspertów, koreański koncern musi jeszcze sporo popracować nad tymi technologiami. Twierdzą oni, że zabezpieczenia biometrii wykorzystywane przez Samsunga, są niewystarczająco dobre, w porównaniu z tymi stosowanymi przez Apple.

Wracając do zabezpieczenia płatności internetowo-mobilnych za pomocą selfie, pomysł wydaje się równie szalony, co ciekawy. Na pewno można się spodziewać, że kilka innych firm będzie chciało zastosować pomysł u siebie. Czy chcielibyście, żeby był on dostępny również w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *