Emigracja zarobkowa jest zjawiskiem obserwowanym na całym świecie. Do niedawna Polacy zwykle wyjeżdżali do innych krajów, głównie europejskich „za chlebem”. Dziś również do Polski przyjeżdżają imigranci ekonomiczni. I jedni, i drudzy posługują się przekazami pieniężnymi, które pozwalają im wspierać rodzinę pozostającą w ojczyźnie.

Jaka grupa najwięcej wysyła pieniędzy z Polski?

Zdecydowanie najbardziej liczną grupą wysyłającą pieniądze z Polski do swojego kraju są Ukraińcy. Pracowników z tego kraju przybywa, ale najczęściej przyjeżdżają oni tylko na kilka miesięcy.
Z badania Banku Światowego z 2014 roku wynika, że przelano wówczas z Polski przez 12 miesięcy około 1,7 mld dolarów, przy czym co piąty przelew pieniężny trafiał na Ukrainę – łącznie wypłacono na rzecz obywateli tego kraju kwotę 375 mln dolarów.
Z drugiej strony również i do Polski przelewane są pieniądze – według Banku Światowego nasz kraj znajduje się w pierwszej 20-tce krajów, do których przesyłane jest najwięcej gotówki.

Dlaczego Polska stała się tak popularna dla obcokrajowców?

Ukraińcy, jak i przedstawiciele innych nacji coraz chętniej przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Niskie bezrobocie i inflacja stwarzają znakomite warunki do podejmowania pracy przez obcokrajowców. Pracodawcy w naszym kraju od wielu miesięcy zmagają się z brakami pracowniczymi, dlatego chętnie zatrudniają Ukraińców, Rumunów, Litwinów czy Białorusinów. Zarobki w porównaniu z tym, ile można zarobić m.in. na Ukrainie, są w Polsce dosyć wysokie, a koszty życia niskie.

Dla kogo są przeznaczone przekazy pieniężne?

Przekazy pieniężne cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza u imigrantów ekonomicznych, którzy przyjeżdżają do danego kraju w celach stricte zarobkowych. Można je nadawać w punktach agencyjnych lub zlecać ich wykonanie także w trybie online, o ile klient dysponuje kartą kredytową, która będzie mogła być obciążona kwotą w danej wysokości.

Dlaczego nie bank?

Przekaz pieniężny jest szybkim sposobem na wysłanie pieniędzy do dowolnego adresata, nawet jeśli ten nie posiada konta w banku. O popularności przekazów pieniężnych decyduje również ich bezpieczeństwo. O ile przy przelewie bankowym trzeba zachować szczególną ostrożność, wpisując numer rachunku, aby się nie pomylić oraz należy liczyć się z ryzykiem przechwycenia wpłacanych środków, to przy przekazach pieniężnych nie ma takich niebezpieczeństw. Gotówka wydawana jest adresatowi wyłącznie do rąk własnych, po pozytywnej weryfikacji jego tożsamości.

Wady i zalety

Dzięki przekazom pieniężnym można w krótkim czasie wysłać pieniądze osobom z rodziny czy przyjaciołom za granicą. Wadą tego rozwiązania jest to, że zwykle trzeba pofatygować się do placówki agencyjnej, aby odebrać przekaz pieniężny. Można też skorzystać z doręczenia przekazu na adres e-mail, a nawet sms. Tego typu usługi oferują współczesne kantory online, które oprócz standardowej wymiany walut mają poszerzoną ofertę o szybkie przekazy pieniężne, przykładowo: https://cinkciarz.pl/przekazy-pieniezne. Nadanie przekazu pieniężnego kosztuje, a opłata uzależniona jest od wysokości wpłaty i może wynieść od kilkunastu złotych lub stanowić określony procent od wysokości nadawanej kwoty. Na stronie cinkciarz.pl pojawiała się informacja, że wyżej wspomniana usługa jest bezpłatna przez cały miesiąc kwiecień 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *