Po ostatnich bardzo pomyślnych dla rynku e-commerce latach, rok 2014 zapowiada się na… kolejny dobry rok dla tego sektora gospodarki. Jak wynika z najnowszego raportu Forrestera, w ciągu najbliższych 12 miesięcy globalny handel internetowy ma wciąż utrzymywać się na fali wznoszącej.

Jako powody kontynuacji dobrej passy e-commerce, analitycy podają głównie dwa czynniki. Pierwszym z nich jest coraz prężniejsze przenoszenie się handlu online na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Już pod koniec ubiegłego roku zwiastowano w tej materii sporą rewolucję. Według ekspertów najpóźniej w 2017 roku, udział smartfonów na rynku urządzeń łączących nas z internetem, ma wzrosnąć do aż 70%. Oprócz tego wielu właścicieli sklepów internetowych coraz mocniej i z lepszym skutkiem dba o mobilną stronę swojej działalności. Polega to przede wszystkim na dostosowywaniu swoich witryn do urządzeń mobilnych, a także wprowadzaniu na rynek specjalnych aplikacji.

Drugim z czynników odpowiedzialnych za dobrą kondycję sektora e-commerce, mają być też nowe przepisy handlu online w Unii Europejskiej. Mają one ujednolicić zasady zakupów przez internet, oddawania towaru, reklamacji czy udzielania informacji na temat towarów przez sprzedawcę. Autorzy nowych praw liczą na to, że dzięki ich wprowadzeniu internet, również w sferze handlu, nie będzie miał żadnych granic. Wskazywali na to, że do tej pory u klientów występowały obawy przed dokonaniem zakupu w sklepach online z innego kraju, ze względu na niejasności w mechanizmach ich funkcjonowania i przeprowadzania przez nie transakcji. Nowe przepisy mają być lekarstwem na tą dolegliwość. Analitycy zdają się potwierdzać te nadzieje i dają temu wyraz, podkreślając rolę tego elementu w dalszym rozwoju e-commerce.

Ponadto raport Forrestera wskazuje, że wielu graczy na rynku handlu internetowego, planuje rozwój sprzedaży wielokanałowej, a także rozszerzenie zakresu dóbr i usług oferowanych online. Zauważa się też tendencje do coraz chętniejszego przystępowania nowych firm do rynku e-commerce. To z kolei powinno przysłużyć się jego różnorodności, a co za tym idzie sile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *