W internecie kupujemy już nie tylko odzież, elektronikę czy książki. Coraz częściej na liście naszych e-zakupów pojawiają się też artykuły spożywcze. Ten sektor e-commerce wciąż raczkuje, ale rozwija się nadzwyczaj prawidłowo. Może właśnie dlatego warto uświadomić niektórym, że zakupy produktów spożywczych obarczone są nieco innymi prawami i obowiązkami, niż pozostałych towarów.

Chodzi tu przede wszystkim o prawa do zwrotów i reklamacji. Prawo e-commerce głosi, że produkt możemy zwrócić w ciągu 10 dni od jego otrzymania, natomiast do reklamacji mamy prawo aż przez 24 miesiące. W wypadku „spożywki” odbywa się to jednak zdecydowanie inaczej.

Zacznijmy od zwrotów. Najistotniejsze jest chyba to, że nie zawsze są one wykonalne. Jeśli kupimy np. produkt o krótkim okresie spożycia, sprzedawca nie przyjmie go z powrotem. Tyczy się to np. gotowych posiłków z restauracji albo owoców i warzyw. Sytuacja ma się inaczej w wypadku bardziej „długowiecznej” żywności. Tu jednak pozostaje kwestia opakowania. Czy zostało otwarte je, czy nie? Jeśli nie, nie powinno być najmniejszego problemu ze zwrotem. Jeśli natomiast chcemy odesłać produkt, ponieważ otworzyliśmy go i coś było z nim nie tak, zaczynają się schody. Niektóre sklepy owszem, przyjmą go bez przeszkód. Inne również go przyjmą, ale będą oczekiwać od nas częściowej, albo całkowitej rekompensaty finansowej za zniszczenie opakowania. Problem w tym, że przepisy e-commerce nie precyzują, co robić w takich przypadkach. Zmieni się to dopiero 25 grudnia, kiedy w Polsce wejdą w życie nowe regulacje dotyczące handlu elektronicznego.

Z reklamacjami sprawa wygląda nieco prościej. Mamy na nią… 3 dni. Liczone są one od momentu otrzymania przesyłki albo otwarcia zamówienia. Wszystko w zależności od tego, czy produkt był opakowany, czy nie. Reklamacje można złożyć, dzwoniąc do sklepu albo wysyłając do nich e-maila. Musimy jednak pamiętać, aby zrobić to przed upłynięciem daty spożycia produktu.

Czy często kupujecie żywność przez internet i czy zdarzało się Wam ją reklamować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *