W poprzednim roku Google uraczyło swoich użytkowników kilkoma ważnymi aktualizacjami w zakresie wyników wyszukiwania. W 2018 roku zapowiada, że będzie dążyć do rozwoju usługi Voice Search – wyszukiwania głosem. W Polsce w maju zostanie wprowadzona usługa Google Assistant.
Dane strukturalne i Voice Search
Koncern Google chce, aby algorytmy wyszukiwania były w stanie trafnie rozpoznać na podstawie contentu, czemu jest poświęcona dana strona internetowa, interpretować odpowiednie informacje, jak dane kontaktowe, adres siedziby firmy, obecność w serwisach społecznościowych, informacje o typie i dostępności produktów oraz ich cenie. Takie dane strukturalne pozwolą na przekazanie użytkownikom wszystkich niezbędnych informacji w dużo bardziej przystępnej formie. Algorytmy Google mają bardzo szybko je przetwarzać i wykorzystywać, aby serwować użytkownikom wyszukiwarki najlepiej dopasowane do ich pytań odpowiedzi.
Na popularności na całym świecie zyskuje usługa Voice Search, czyli wyszukiwania głosem. Jeśli administrator i twórca strony w odpowiedni sposób poda treść dopasowaną do wymagań robotów Google, będzie zwiększała się szansa zaistnienia strony w głosowych wynikach wyszukiwania.
Na czym polega wyszukiwanie głosowe?
Wyszukiwanie głosowe nie jest niczym nowym m.in. dla użytkowników smartfonów z systemem Android. Taki tryb wyszukiwania informacji ułatwia znalezienie pożądanych informacji w możliwie jak najkrótszym czasie. Wraz z rosnącym znaczeniem wyszukiwania głosowego, na ważności zyskują dane strukturalne, ponieważ są często jedynym sposobem na zaistnienie w wynikach wyszukiwania tego typu. Pozycjonowanie i optymalizacja strony pod słowa kluczowe właściwe dla obranej strategii wyszukiwania głosowego, wraz ze słowami w tzw. długim ogonie oraz rozbudowanie sekcji FAQ na stronie, przyniesie oczekiwane rezultaty.
Polska wersja Google Voice Search dla telefonów z systemem operacyjnym Android ułatwia wyszukiwanie informacji, bez konieczności wykorzystywania klawiatury. Najłatwiej aktywować wyszukiwanie głosowe za pomocą paska Quick Search Box.
Jak działa Google Assistance?
Asystent Google dostępny jest obecnie na smartfony w wersji angielskiej i niemieckiej. Dopiero w maju 2018 roku zawita do polskich użytkowników w rodzimej wersji językowej. Google Assistance ułatwi wyszukiwanie potrzebnych informacji, również głosowo, wyśle wiadomości, a nawet okaże się przydatny przy kontrolowaniu różnych funkcji inteligentnego domu. Tym samym zastąpiony będzie poprzedni asystent użytkownika – Google Now. Największą zaletą Google Assistance będzie to, że zacznie rozumieć kontekst wypowiedzi i dopasowywać do niego wyniki wyszukiwania, także głosowe.