Bankowość w pełni wirtualna jawi się niemal jako pewnik w przyszłości. Od lat tendencja w finansach jest ta sama: to co fizyczne, zastępujemy wirtualnym odpowiednikiem. Bilon i banknoty zostały zastąpione kawałkiem plastiku, następnie telefonem, a teraz również naklejką na zegarku lub telefonie. Obsługę klienta w bankach najpierw przeniesiono na infolinie (w BZ WBK niektórych usług nie można inaczej zamówić, nawet w okienku bankowym), teraz zaś banki podejmują coraz bardziej usilne starania, by oferować pełnię usług przez Internet.

Wirtualne Biuro Obsługi Klienta to oczywiście żadna nowość. Z różnym powodzeniem testowano sieciowe boty, odpowiadające na najczęściej zadawane pytania, czat z pracownikiem banku, dziś coraz aktywniej wdraża się wideokonferencje z konsultantami banków. Taką usługę dla wszystkich właśnie udostępnił mBank.

Wcześniej pomoc online w tym banku była dostępna tylko dla jego klientów. Zainteresowanie usługą było jednak na tyle duże, że zdecydowano się ją udostępnić dla wszystkich – również dla tych, którzy o skorzystaniu z usług mBanku dopiero myślą. W tym momencie strona (w wersji beta) oferuje trzy tematy rozmowy z konsultantem: nowy rachunek, oszczędzanie i kredyt. Pod każdym z nich mamy do wyboru kilka sposobów kontaktu: rozmowa wideo, rozmowa audio i czat tekstowy. Eksperci mBanku są do dyspozycji klienta przez całą dobę w każdym z siedmiu dni tygodnia.

Taki ruch jest kolejnym krokiem na drodze eliminowania czynnika ludzkiego z zarządzania finansami. Dla klientów ma oznaczać wygodę wynikającą z natychmiastowości kontaktu bez wychodzenia z domu. Bank oszczędza na kadrach i utrzymywaniu oddziałów. Trudno wdrożenie wirtualnego BOK nazwać innowacja – to raczej dostosowanie się do wymogów rynku. W końcu wszystko, co związne z pieniądzem jest dziś wirtualne – zakupy, aukcje, kantor i banki. Potwierdza to też swego rodzaju paradoks – w czasach kryzysu (lub, jak chcą niektórzy, świeżo po nim) rynek finansowy cały czas się rozwija.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *